1
Cze

VCSD Alumni – Poznajcie eWejściówki.pl

Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy serię, w której prezentować będziemy startupy, z którymi spotkaliśmy się podczas I i II edycji VC Speed Dating. Gotowi na poznanie ciekawych, innowacyjnych projektów i biznesów, które zmieniają otaczający nas świat?

Poznajcie eWejściówki.pl – startup, z którym mieliśmy okazję spotkać się podczas I edycji VC Speed Dating w 2014 roku.  Portal, który zrodził się z miłości do teatru i kultury rozpoczął swoją działalność w tym samym roku od sprzedaży teatralnych wejściówek online – tak zwanych biletów nienumerowanych na pozostałe wolne miejsca na widowni, na dostawki lub na poduszki na schodach. Pierwotnie tego typu bilety były sprzedawane jedynie w kasie teatru na około 30 minut przed spektaklem. Zawsze wymagało to jednak przybycia przed teatralne kasy wcześniej i oczekiwania w kolejce,  bez pewności czy starczy wejściówek i dla nas. Nic więc dziwnego, że serwis szybko zyskał bardzo dużą popularność, w szczególności wśród osób w wieku 24-34 lat  i obecnie współpracuje już z około 50 teatrami w całej Polsce, głównie w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Lublinie. Portal wciąż sie rozwija i oprócz biletów nienumerowanych można kupić na nim także bilety regularne z przypisanymi miejscami na widowni, a także przeczytać opinie i recenzje na temat spektakli teatralnych. Są to obiektywne oceny wystawiane przez osoby, które zakupiły wejściówki przez portal. Takiej możliwości wcześniej nie było w polskim Internecie.

Twórcy serwisu stworzyli największą internetową bazę ocen i opinii na temat spektakli teatralnych, która jest współtworzona przez samych widzów. Jeśli ktoś kupił bilet lub wejściówkę na portalu, to dzień po spektaklu otrzymuje ankietę, za pomocą której może ocenić spektakl w skali od 0 do 10 i napisać kilka słów recenzji. Widzowie bardzo chętnie to robią i chcą dzielić się swoimi opiniami. eWejściówki to zatem doskonałe miejsce dla osób szukających wiarygodnych recenzji spektakli teatralnych. Gdy obok recenzji jest możliwość kupna biletu, to czemu z tego nie skorzystać?

Świetny pomysł to jednak nie wszystko. Jak wszyscy wiemy, w każdej firmie najważniejszy jest zespół. Zobaczmy kim są i co robią ludzie, którzy zmieniają oblicze polskiego teatru.

Kto stoi za eWejściówki? Kim jesteście?

Portal został założony przez Macieja Wartacza (absolwent SGH, ex-konsultant BCG), Michała Charmasa (absolwent informatyki na UMCS, programista i szkoleniowiec) oraz Bruno Markovica (absolwent Paryskiej Szkoły Hotelarskiej, specjalista od online marketingu). Każdy z nas ma inne doświadczenia i umiejętności przez co świetnie się nimi uzupełniamy i tworzymy zgrany zespół.

 

Skąd pomysł na biznes?

Wszyscy trzej zawsze bardzo lubiliśmy chodzić do teatru. Zauważyliśmy, że bilety często szybko się wyprzedają, a proces czekania na wejściówki jest męczący i czasochłonny. Postanowiliśmy, że stworzymy portal, który będzie sprzedawał właśnie wejściówki, ale przez Internet. Naszą sprzedaż rozpoczynamy kilka godzin przed spektaklem. Chcemy zachować koncepcję wejściówki jako biletu na ostatnią chwilę. Sprzedaż zaczyna się od ceny najtańszego biletu na widownie (których już wtedy najczęściej nie ma) i spada wraz z upływem czasu aż do ceny teatralnej wejściówki. Kończymy naszą sprzedaż zawsze przed tym, jak zacznie się sprzedaż takiego rodzaju biletów w kasie teatru.

Co wnoszą eventy takie jak VC Speed Dating do Waszego projektu?

VC Speed Dating dał nam możliwość poznania w jeden dzień kilkunastu osób pracujących w funduszach inwestujących w innowacyjne pomysły. Oczywiście proces inwestycyjny jest bardzo długi i skomplikowany, ale VC Speed Dating dał nam szansę pozyskania kontaktu i przedstawienia naszego startupu potencjalnym inwestorom w sposób dużo bardziej bezpośredni niż na przykład na dużych konferencjach startupowych. Nawet jeżeli wstępny kontakt nie przerodzi się od razu w dalszą inwestycję, daje on możliwość powrócenia z tematem inwestycji w kolejnych rundach finansowania. Dodatkowo można uzyskać poradę od bardziej doświadczonych osób z branży. W konsekwencji, formuła Speed Dating ma dużo większy sens niż udział w konferencjach startupowych, na których jest bardzo dużo różnych wydarzeń, dużo innych startupów, a bardzo napięty grafik imprezy sprawia, że nie można liczyć nawet na 5 minut rozmowy w cztery oczy z inwestorem.

Jakie były główne problemy, z którymi przyszło Wam się zmierzyć podczas prowadzenia własnego biznesu?

Przede wszystkim pozyskiwanie teatrów i pozyskiwanie finansowania. Także  budowanie zespołu i przeprowadzenie rekrutacji nie należało do zadań łatwych.

Znaleźliście już inwestora czy wciąż poszukujecie?

Pierwszą rundę inwestycji pozyskaliśmy w maju tamtego roku, natomiast obecnie jesteśmy w procesie pozyskiwania drugiej rundy inwestycji. Kontakty nawiązane podczas VC Speed Dating bardzo się przydają.

Plany na przyszłość…?

Pozyskać kolejną rundę inwestycji, wejść na kolejne miasta w Polsce, sprzedawać coraz więcej biletów.

 

Niezwykle cieszy nas, kiedy spotykamy startupy o tak profesjonalnym podejściu i ludzi z pasją, którzy wiedzą czego chcą i dokąd zmierzają. Trzymamy kciuki za ciągły rozwój i mamy nadzieję, że przyciągniecie na deski teatru jak najwięcej widzów.

A Wy? Korzystaliście już z serwisu eWejściówki.pl ? 🙂