28
Lut

I edycja VC Speed Dating – nowe cykliczne wydarzenie na startupowej mapie Warszawy

I edycja VC Speed Dating odbyła się 28 listopada 2014 roku w warszawskiej Galerii Apteka Sztuki. Wydarzenie powstało dzięki współpracy Lawmore z firmą Microsoft. Po starannej selekcji 20 projektów na różnym etapie rozwoju spotkało się z 12 doświadczonymi i przenikliwymi przedstawicielami 7 różnych VC. Wbrew temu, co sugeruje nazwa eventu, nie były to lekkie i beztroskie randki. Dla młodych przedsiębiorców i przedstawicieli VC był to prawdziwy sprawdzian.

Wśród inwestorów znaleźli się przedstawiciele funduszy takich jak:  SpeedUp Group, WSI Capital, Protos VC, Experior Venture Fund, Innovation Nest, European Venture Investment Group oraz Polski Instytut Badań i Rozwoju – Bridge Alfa, którzy dzięki szybkim spotkaniom z przedsiębiorcami, w krótkim czasie mogli zweryfikować wiele pomysłów i podjąć decyzję, z kim chcą rozpocząć negocjacje.

Przedstawiciele VC rozmawiali w konwencji „speed dating” z pomysłodawcami i wykonawcami startupów: Elly, Flathunters, Datality, Mymeetingrooms, Fuero Games, Slank, Koala Motion, 4screens, wooloo, EventSide, Przedszkolowo, Duce, Gik, Modimodi, Isivi, Realdeal, Early logic, Demish, GET sense oraz Ewejściówki. Przedstawiciele tych 20 projektów spotkali się ponownie na początku 2015 roku, tym razem ze specjalistami Microsoftu, którzy przeprowadzili dedykowane dla nich szkolenia z zakresu CLOUD i MOBILE. Ale nie był to koniec atrakcji – wszyscy, którzy zgłosili się do udziału w VC Speed Dating, otrzymali dostęp do Microsoft BizSpark, który w trakcie eventu zaprezentował Maks Stempniewicz.

Po zakończeniu pierwszej części wydarzenia, rozpoczęła się druga- panel dyskusyjny wraz z częścią open networking. W panelu dyskusyjnym, który poprowadził Michał Kulka z Lawmore wzięli udział: Arkadiusz Regiec (Beesfund.com), Tomasz Mazuryk (FundingBox.com), Dariusz Pruc (Experior Venture Fund) oraz Dawid Wesołowski (European Venture Investment Group S.A.). Pytania Michała w pierwszej części rozmowy skupiły się na próbie uogólnienia kryteriów selekcji startupów, w które fundusze inwestują bez względu na ich formułę, wielkość czy pochodzenie środków. Bardzo szybko wyklarował się podstawowy obszar – zespół. W dalszej części rozmowy poruszone zostały zagadnienia związane z funkcjonowaniem funduszy, mity dotyczące procesu inwestycyjnego, a także można było więcej dowiedzieć się na temat Beesfundu i FundingBoxu.

W części open networking wzięli również udział przedstawiciele kolejnych 15 startupów, które co prawda nie zakwalifikowały się do udziału w „szybkich randkach” z inwestorami, lecz zostały uznane za wartościowe i tym samym zaprosiliśmy je do udziału w ostatniej części wydarzenia, by dać im szansę poznania inwestorów. Po wyczerpującym dniu PizzaPortal zadbała o wszystkich uczestników VC Speed Dating, dostarczając na miejsce wydarzenia duże ilości smacznej pizzy i rozmaitych przekąsek, co dodało części networkingowej szczególnego charakteru i pozytywnie wpłynęło na panującą atmosferę.

O wyjątkowości I edycji VC Speed Dating świadczyły nie tylko znakomite opinie ze strony uczestników (zarówno startupów jak i funduszy), ale przede wszystkim skuteczność. Wkrótce po wydarzeniu rozpoczęły się pierwsze negocjacje, które zakończyły się owocną współpracą. Fuero Games, wiodące polskie studio gier mobilnych, pozyskało kolejną rundę finansowania w wysokości 2,5 miliona złotych. W spółkę zainwestowały fundusze: Experior Venture Fund, który objął większość rundy oraz Hedgehog Fund (dotychczasowy inwestor).

„Jesteśmy szczęśliwi, że możemy uczestniczyć w dalszym rozwoju Fuero Games.” – mówi Kinga Stanisławska, Partner Zarządzający w Experior Venture Fund. „Spółka działa w bardzo perspektywicznym, dynamicznie rozwijającym się segmencie gier mobilnych. Fuero tworzy zespół utalentowanych i ambitnych game developer’ów, którzy udowodnili swoje kompetencje m.in. przy produkcji The Witcher Battle Arena z CD Projekt RED. Przy tworzeniu nowych gier zespół korzysta ze stworzonych we własnym zakresie unikalnych technologii i modułów pozwalających na przyspieszony i zunifikowany development pomiędzy różnymi platformami.”

Fueoro Games miało okazję zaprezentować się EVF właśnie podczas VC Speed Dating. Jak mówi Piotr Wilkowiecki z EVF – „Z perspektywy funduszy Venture Capital, które przyglądają się każdego roku setkom projektów i wybierają jedynie kilka najlepszych, VC Speed Dating daje świetną możliwość, aby w ciągu zaledwie kilku godzin poznać kilkadziesiąt wyselekcjonowanych wcześniej startup’ów oraz ludzi, którzy je tworzą”.